BLOG

UNIKUM efektivitātes noslēpums. 2. daļa.

Šo lapu, tāpat kā pārējo Bībeli, man žēl teikt, nedrīkst rādīt nevienam citam. Tas ir mūsu ražošanas komercnoslēpums un ģimenes īpašums. Un glabājas seifā. Un kas no tā? Kāpēc mēs esam sliktāki par Coca-Cola un citiem veiksmīgiem zīmoliem?)

Bet vispārīgi es varu jums pateikt dažas lietas. Jo tas ir kā detektīvstāsts… Vai vismaz nopietns loģikas un atjautības uzdevums.

Uz papīra lapas bija uzrakstīti skaitļi un teksts. Ne ar visskaistāko rokrakstu. Acīmredzot ar zosu spalvu. Tinte ir ievērojami izbalējusi. Skaitļi , ir sakārtoti divos taisnstūros, ko veido horizontālas rindas un vertikālas kolonnas.

Un tekstā… tekstā bija zīmes, cipari un burti, kas tajā laikā bija pilnīgi nesaprotami.

Visātrākais veids, kā tikt galā ar pazīmēm, bija tās sakārtot. Tie izrādījās nekas vairāk kā alķīmiski simboli! Un, kā vēlāk izrādījās, viņu interpretācija bija pilnīgi pareiza! Piemēram, trīsstūris ar augšu uz augšu un platu pamatni alķīmiķiem nozīmēja uguni! Un mūsu receptē ( jūs, protams, uzminējāt, ka tā bija tā?) – sildīšana! Trīsstūris ar augšu uz leju ir ūdens. Tas nozīmē dzesēšanu! Un Dāvida zvaigzne simbolizēja “Lielā darba beigas”! Tas ir, procesa pamatprincips! Protams, bija arī citi simboli, un par katru no tiem bija ilgi jādomā. Es jums teikšu, ka tā bija īsta azartspēle!

Un vēl bija palikuši divi skaitļu bloki… Risinājums nāca negaidīti. Neatlaidīga domāšana radīja arvien vairāk jautājumu. Kāpēc šī lapa ar skaitļiem ir ielikta Bībelē? Kāpēc pēdējā? Ja viņi būtu vēlējušies to paslēpt, viņi to nebūtu iekļāvuši grāmatā. Galu galā, grāmatu taču lietoja gandrīz katru dienu, vai ne? Kas tā par noslēpumu glabāšanu? Vai varbūt tas ir tāpēc, ka lapa ir saistīta ar pašu grāmatu? Un vai tā ir… piezīmju lapa? Kāds pavediens? Rokasgrāmata? Kas tas varētu būt grāmatā? Izņemot tekstu? TEKSTS! Tajā ir atslēga! Tālāk bija vieglāk. Mēģinājumu un kļūdu ceļā, un beidzot mēs to izdomājām! Tas aizņēma gandrīz pusgadu… Galu galā ne katru dienu bija laiks nodarboties tikai ar šo noslēpumu. Un tomēr mēs atradām pareizo algoritmu! Izmēģinot dažādas, pilnīgi fantastiskas idejas, kombinācijas un iespējas…

Zināmas grūtības radīja tas, ka grāmatā nebija lappušu numerācijas. Tā nodrukāta… Un katru reizi bija jāsāk skaitīt no sākuma, no pirmās, meklējot īsto. Un tur bija pavediens! Katras 20 lappuses ir atdalītas ar krāsainiem diegiem, kā grāmatzīmēm! Iespējams, sākotnēji tas bija darīts, lai būtu vieglāk atrast pareizo psalmu. Viena vertikāla sleja, un tajā esošais numurs ir lapas numurs. Otrais, horizontālais, ir līnijas. To krustpunktā esošais skaitlis ir vārda numurs rindā! Un tad mēs ņemam vārdu pirmo burtu! Bingo! Un, ja skaitlis ir divciparu, tad papildus vārdam otrais cipars nozīmē tajā esošo burtu… Šķiet – lūk, veiksme! Bet nē… Šķiet, ka vārdi sakrīt, lai gan ne visi, bet valoda ir nesaprotama. Viss sanāca kopā, kad rakstītos vārdus sāka lasīt otrādi! No beigām uz sākumu! Izrādījās, ka tā ir latīņu valoda… Ar to jau ir viegli tikt galā. Iveta ir botāniķe, agronome, bioloģe un ķīmiķe, tāpēc viņa zina visu! Latīņu valodā augu nosaukumus, to daļas, īpašības un sastāvdaļas jau var izlasīt bez problēmām. Atliek tikai apvienot izejmateriālus ar alķīmiskajām zīmēm. Teksts ir loģisks, saskanīgs un saprotams! Pirmā iegūtā produkta iedarbība bija pārsteidzoši efektīva.

UNIKUM efektivitātes noslēpums. 2. daļa.

Viens nav skaidrs – kurš uzrakstīja šādu uzskates lapu, kurš to izmantoja? Kas to šādi šifrēja? No kā viņš slēpa zināšanas? Acīmredzot ne vectēvs, ne vecmāmiņa. Vecmāmiņa, kā jebkura lauku sieviete, protams, vāca zālītes pret klepu, gatavoja un arī vārdoja tās. Kā cilvēkiem, tā lopiņiem. Bet ne vairāk.

Redzot visu tehnoloģisko procesu, visus tā posmus, kā es tos tagad vēroju no malas, es uzdodu jautājumu Ivetai. Es jautāju – vai atceraties, ka jūsu vecmāmiņai bija šāda laboratorija un jūs tur kaut ko gatavojāt? Nē, – viņš parausta plecus. Atceros tikai kaltētus garšaugus bēniņos un dažas pudeles ar uzlējumiem. Tos izmantoja, kad biju slims kāds cilvēks vai lopiņš…

Es pieņemu, ka šī visādā ziņā nenovērtējamā Bībele mūsu ģimenē nonāca nejauši. Varbūt kāds to uzdāvināja? Vai atrasts, mantots, atvests no tālienes? Un, visticamāk, mūsu vecvecāki pat nepiešķīra nozīmi ielīmētajai lapai. Protams, tagad mēs nevaram zināt, kas to sarakstīja, ne arī oriģinālreceptes autoru, kas pie mums nonāca, kā sakot, no laika dziļumiem. Izsakām viņam sirsnīgu pateicību!

Un, protams, vissvarīgākais ir tas, ka unikālo produktu receptes atšifrēšanas rezultāta bija iespējams pabeigt sākotnējo ŗeceptūru. Un tagad tas darbojas visos produktos, ko Iveta ražo savā ražotnē. Protams, pateicoties mūsdienu zināšanām un zinātnes un tehnoloģiju sasniegumiem, viņa ir ievērojami pilnveidojusi un pārveidojusi oriģinālo recepti. Bet tieši viņa bija tā, kura deva šādu iespēju – izveidot pirmo un izstrādāt jaunus un unikālus produktus, lai cilvēki gūtu labumu.

Autors Maxim Sputai.

Attēlā redzams, kā izskatījās mūsu pirmais produkts, kas tika radīts pēc unikālas receptes…